Lowey Recognizes 29 Local Students Nominated to U.S. Service Academies

June 18, 2020
Press Release

WHITE PLAINS, NY – Congresswoman Nita Lowey (D-NY17/Rockland-Westchester), Chairwoman of the House Appropriations Committee, last month honored at her annual Service Academy Recognition Ceremony the 29 students from Westchester and Rockland counties she nominated for admission to our nation’s service academies – U.S. Air Force Academy, U.S. Merchant Marine Academy, the U.S. Military Academy (West Point), and the U.S. Naval Academy.

The nominees come from many communities in the 17th Congressional District, across Westchester and Rockland. Due to the COVID-19 restrictions, the ceremony was held virtually. In the wake of Memorial Day, Congresswoman Lowey began by honoring with a moment of silence the veterans who had made the ultimate sacrifice and those who died of the coronavirus.

“Nominating outstanding young people to pursue higher education at our service academies has been a highlight of my 32-year career in the Congress,” said Congresswoman Lowey. “I am honored to recognize the fine young men and women who will undoubtedly be leaders of the next generation, and I am humbled by their commitment to serving our nation.” 

The Congresswoman noted her work fighting for servicemembers and veterans in recent years. In May, as the Chair on the House Appropriations Committee, she introduced the HEROES Act, which has passed in the House and includes provisions for help and support to nurses and other health-care providers at veterans’ hospitals. Additionally, in 2019 she helped secure a raise in military wages. Congresswoman Lowey commended the distinguished students and wished them luck in their future endeavors.

The Nominees Listed Alphabetically:

  • Samuel Andrews, Dobbs Ferry High School, nominated to the United States Military Academy
  • Julia Barbalato, Briarcliff High School, nominated to the United States Military Academy, the United States Air Force Academy and the United States Merchant Marine Academy.
  • Nathaniel Bloom, Dobbs Ferry High School, nominated to the United States Air Force Academy.
  • Matthew Brunette, Briarcliff High School, nominated to the United States Military Academy.
  • Angelina Brunetto, Horace Greeley High School, nominated to the United States Military Academy and the United States Merchant Marine Academy.
  • Nicholas Cabrera, Tappan Zee High School, nominated to the United States Air Force Academy.
  • Michaela Capicotto, Hendrick Hudson High School, nominated to the United States Military Academy.
  • Patrick Cavanaugh, Tappan Zee High School, nominated to the United States Navy Academy.
  • Lawrence Chiulli, SUNY Westchester Community College, nominated to the United States Air Force Academy and the United States Merchant Marine Academy.
  • Morgan Dedyo, Albertus Magnus High School, nominated to the United States Military Academy and the United States Naval Academy.
  • Devon DiRenno, Northwestern Preparatory School in California, nominated to the United States Military Academy and the United States Air Force Academy.
  • Christopher Doyle, Marion Military Institute, nominated to the United States Military Academy.
  • Connor Gallagher, Lakeland High School, nominated to the United States Military Academy.
  • Jason Grady, Suffern High School, nominated to the United States Navy Academy.
  • Jasmine Grant, Valhalla High School, nominated to the United States Military Academy.
  • Alexandra Kempski, Hendrick Hudson High School, nominated to the United States Navy Academy.
  • Andrew Kolesar, North Rockland High School, nominated to the United States Navy Academy.
  • Victor Magaletti, Archbishop Stepinac High School, nominated to the United States Air Force Academy and the United States Merchant Marine Academy.
  • Rafael Maldonado, Randolph-Macon Academy, nominated to the United States Air Force Academy.
  • Maximus Marchi, Ardsley High School, nominated to the United States Military Academy, the United States Air Force Academy and the United States Merchant Marine Academy.
  • Victoria Margenat, Walter Panas High School, nominated to the United States Naval Academy.
  • Declan O’Neil, Briarcliff High School, nominated to the United States Merchant Marine Academy.
  • Nicholas Pecora, Deerfield Academy, nominated to the United States Naval Academy.
  • Trent Perito, Harrison High School, nominated to the United States Merchant Marine Academy.
  • Kaitlin Reynolds, Croton-Harmon High School, nominated to the United States Naval Academy.
  • Mychal Riccio, Archbishop Stepinac High School, nominated to the United States Naval Academy, the United States Air Force Academy and the United States Merchant Marine Academy.
  • David Sharp, Yorktown High School, nominated to the United States Military Academy.
  • Steven Trombetta, Suffern High School, nominated to the United States Military Academy.
  • William Wright, Horace Greeley High School, nominated to the United States Naval Academy.