Representative Nita Lowey

Representing the 17th District of New York

Lowey Recognizes 28 Local Students Nominated to US Service Academies; Honors Veterans for Their Service

May 19, 2017
Press Release

Total of 12 Nominees from Rockland, 16 from Westchester

White Plains, NY -- Congresswoman Nita Lowey (D-Westchester/Rockland), the Ranking Member of the House Appropriations Committee, last week honored at her annual Service Academy Recognition Ceremony the 28 students from Westchester and Rockland counties she nominated last December for admission to our nation’s service academies -- U.S. Air Force Academy, U.S. Merchant Marine Academy, U.S. Military Academy (West Point), and U.S. Naval Academy.

“These exceptional young Americans are the future leaders of our great nation,” said Lowey. “Their outstanding applications reflect a deep commitment to public service and to improving their communities. It is an honor to work with our local veterans to identify and nominate such accomplished young people to represent the Lower Hudson Valley at our nation’s service academies.”

The nominees come from many communities in the 17th Congressional District, including 12 nominees from Rockland and 16 from Westchester.  As of today, six students have been accepted by an academy for admission this summer.  The ceremony took place at the Nanuet Public Library.

Lowey thanked local veterans who attended the May 8 ceremony for their service to our country and noted her work in Congress on behalf of veterans, including her support for the largest funding increase in the history of the Department of Veterans Affairs (VA) and for expanded access to educational opportunities and health care for all veterans.

A photo of Congresswoman Lowey with the 13 nominees who attended the ceremony can be found here (photo IDs can be found the end of this release). Below is a list of this year’s students nominated by Congresswoman Lowey to a service academy, listed by municipality.

Rockland County Nominees:

Blauvelt

  • Austin Skywark, Tappan Zee High School, nominated to the United States Merchant Marine Academy

Congers

  • Matthew McGovern, Don Bosco Preparatory School, nominated to the United States Military Academy

Nanuet

  • Kyran Christopherson, Nanuet Senior High School, SUNY Maritime, nominated to the United States Air Force Academy

New City

  • Brian Huang, Clarkstown High School North, nominated to the United States Naval Academy
  • Benjamin Lockey, Clarkstown High School South, nominated to the United States Military Academy

Pearl River

  • Conor McCabe, St. Joseph’s Regional School, nominated to the United States Naval Academy and United States Merchant Marine Academy
  • Michael O’Meara, Nanuet Senior High School, nominated to the United States Merchant Marine Academy

Spring Valley

  • Daniel Hernandez, Paramus Catholic High School, US Military Academy Preparatory School, nominated to the United States Military Academy
  • Kevin Mesones, Ramapo Senior High School, Rockland Community College, nominated to the United States Air Force Academy

Stony Point

  • Patrick Fenton, North Rockland High School, nominated to the United States Air Force Academy

Suffern

  • Brian Nicpon, Suffern High School, nominated to the United States Naval Academy

West Haverstraw

  • Patrick Saavedra, North Rockland High School, nominated to the United States Merchant Marine Academy

Westchester County Nominees:

Chappaqua

  • Matthew Jabloner, Horace Greeley High School, nominated to the United States Military Academy

Cortlandt Manor

  • Spencer Dunham, Fordham Preparatory School, nominated to the United States Naval Academy, United States Air Force Academy and United States Merchant Marine Academy
  • Matthew Sillcocks, Walter Panas High School, nominated to United States Air Force Academy

Croton-on-Hudson

  • Noah Cohen, Iona Preparatory School, nominated to the United States Naval Academy and the United States Air Force Academy

Elmsford

  • Lara Malaver, Alexander Hamilton High School, nominated to the United States Naval Academy

Harrison

  • Connor Gates, Harrison High School, nominated to the United States Naval Academy
  • Margot Butler, Sacred Heart High School, nominated to United States Naval Academy

Jefferson Valley

  • Alexander Piedra, Lakeland High School, nominated to the United States Air Force Academy

Mohegan Lake

  • Mary Punzalan, The Ursuline School, nominated to the United States Military Academy

Ossining

  • Nicholas San Martin, Ossining High School, nominated to the United States Military Academy
  • Yoo Shin Tanai, Ossining High School, nominated to the United States Military Academy

Peekskill

  • Kelsey Baron, Kennedy Catholic High School, nominated to United States Naval Academy

Shrub Oak

  • Kevin Moore, Lakeland High School, nominated to the United States Military Academy

White Plains

  • Paul Terminello, Archbishop Stepinac High School, Marion Military Institute, nominated to the United States Naval Academy, United States Air Force Academy and the United States Merchant Marine Academy

Yorktown Heights

  • Teresa DeVino, Kennedy Catholic High School, Virginia Polytechnic Institute, nominated to the United States Military Academy and the United States Merchant Marine Academy
  • Thomas Cole, Yorktown High School, nominated to the United States Military Academy

Photo IDs

Back Row (L-R): Connor Gates, Matthew McGovern, Patrick Fenton, Alexander Piedra, Benjamin Lockey, Conor McCabe, Kevin Moore.

Front Row (L-R): Margot Butler, Brian Huang, Matthew Sillcocks, Congresswoman Nita Lowey, Mary Punzalan, Noah Cohen, Brian Nicpon.

Photos are available HERE

###